تشییع جنازه ناصرالدین شاه

نوشته شده توسط:غضنفر زارع | ۰ دیدگاه

(تصاویر) تشییع جنازه ناصرالدین شاه

 

 
روز جمعه هجدهم ذیقعده سال 1313 مصادف با 12 اردیبهشت 1275 سالروز ترور ناصرالدین شاه به دست میرزا رضای کرمانی است.
 
 در این روز ناصرالدین شاه قاجار که به شکرانه پنجاهمین سالگرد سلطنت به زیارت حضرت عبدالعظیم در شهر ری رفته بود در قیل و قال مردم در لحظه خروج از حرم با گلوله ای از تپانچه میرزا رضای کرمانی ترور شد.
 
پس از ترور شاه امین السلطان تلاش بسیاری کرد تا خبر این ترور پخش نشود و تهران آرام بماند؛ نقل است وی به محض مطلع شدن از ترور شاه ترتیبی داد تا جسد ناصرالدین شاه را مخفیانه از صحن بیرون ببرند و در کالسکه سلطنتی بنشانند. در بازگشت به کاخ گلستان خودش نیز در کنار جسد برجای نشسته شاه نشست و جسم بی‌جان او را به حرکت درآورد تا برای جمعیت دست تکان دهد. 
 
با این حال شاه مضروب پس از انتقال به کاخ گلستان چندان زنده نمی ماند و تلاش اطبا برای نجات او بی نتیجه می ماند. گفته می‌شود کلمات آخر وی پیش از مرگ این بود که "اگر زنده بمانم جور دیگری بر شما حکومت می کنم". پس از مرگ ناصرالدین شاه مقرر می‌شود تا روز بعد و رسیدن مظفرالدین شاه به پایتخت صبر کنند و پس از آن پیکر شاه را پس از تشییع در امامزاده عبدالعضیم حسنی(ع) به خاک می سپارند.
 
از مراسم تشییع جنازه ناصرالدین شاه به دلیل اهمیت آن چند عکاس عکاسی کرده اند که آقارضا عکاسباشی، عبدالله قاجار و آنتوان سوریگین از این دست هستند که عکس های برجا مانده از آنها را در زیر می بینید. با این حال هیچ عکسی از جنازه یا لحظه خاکسپاری شاه در دست نیست.
 
(تصاویر) تشییع جنازه ناصرالدین شاه
 
(تصاویر) تشییع جنازه ناصرالدین شاه
 
(تصاویر) تشییع جنازه ناصرالدین شاه
 
(تصاویر) تشییع جنازه ناصرالدین شاه
    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...