رسومات مردم روستای بیزجان علیا

نوشته شده توسط:غضنفر زارع | ۰ دیدگاه

رسومات روستای بیزجان

مردم روستای بیزجان دارای فرهنگهایی میباشند که بعضی در نسل جدید تغییر کرده وبعضی هنوز ادامه دارد.

 

 

 

 

 

 


از فرهنگهایی که در زمان قبل از انقلاب در بین مردم این روستا وجود داشته و بعد از انقلاب تغییر کرده نام گذاری فرزندان بود.

تا قبل از انقلاب اگر فرزندی در روستا متولد میشد والدین او جهت انتخاب نام با مشکل جدی روبرو بودند چرا که هر نامی که انتخاب می شد اهالی معترض بودند که این نام یکی از بستگان آنها در زمان حال یا گذشته میباشد و اجازه برداشتن نام بستگان خود را نمیدادند.و این مشکل در بعد از انقلاب بکلی رفع گردیده.

البته از آنجا که نام خانوادگی اکثر اهالی (زارع )میباشد نامگذاری فرزندانی به یک نام مشکلاتی را بوجود آورده و برای شناسایی آنها از یکدیگر باید نام پدر او نیز ذکر شود مثلاً اگر نام دو پسر علی باشد چون نام خانوادگی آنها مشابه است برای شناسایی او باید نام او به همراه نام پدر برده شود.

فرهنگ دیگری که در گذشته رواج داشته وهنوز در بین افراد قدیمیتر رواج دارد ولی در نسل جدید به مرور دارد از بین میرود این است که زن وشوهر هیچگاه نام همدیگر را به زبان نمیآورند وبرای معرفی همسر خود ویا صدازدن او از کلماتی چون"او"بابای فلانی" یا" ننه ی فلانی" یا اینکه نام فرزند بزرگ خانواده را برای صدا زدن یکدیگر بکار مبردند.

واما از فرهنگهای بسیار خوب این روستا اینکه در غم وشادی یکدیگر شریکند و در مراسم شادی یا غم همه با دل وجان همکاری میکنند مثلاً اگر برای مراسم عروسی احتیاج به هیزم باشد همه جوانان روستا بسیج میشوند وهمه از زن و مرد با دل وجان همکاری میکنند تا این مراسم با بهترین نحو برگزار شود.

دیگر اینکه اگر بین دو یا چند نفر اختلاف یا نزاعی بوجود آید صلاح نمیدانند به محکمه کشیده شود واین کار را ناپسند میدانند و بزرگان روستا دخالت کرده و بین آنها آشتی برقرار میکنند وموضوع را تمام میکنند. به عبارتی کلاً حضور خود خصوصاً زنان را در پاسگاه زشت وناروا میدانند.

از دیگر فرهنگهای بسیار پسندیده این روستا این که اگر کسی از اهالی فوت کند اجازه نمیدهند صاحب عزا حتی یک ریال از مال خود جهت برگزاری مراسم خرج کند واین مخارج توسط افرادی که بصورت گروهی همکاری میکنند در هر وعده از میهمانان پذیرایی میشود.

در بین مردم این روستا حتی اگر بین اشخاصی بصورت ظاهر کدورت یا اختلاف سلیقه ای وجود داشته باشد ولی در باطن نسبت به یکدیگر در برابر بیگانگان تعصب خاصی دارند.

جوانان این روستا کمتر اتفاق میافتد که با دخترانی بجز دختران روستای خود ازدواج کنند .

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...